Funkcionális megközelítés

Funkcionalis megközelítés-Polgár Annamária

 

Sokan tudjátok, hogy nem klasszikus dietetikával foglalkozom, hanem funkcionális megközelítést alkalmazok a konzultációk során (bővebben erről ITT).
 
Lassan 10 éve kezdtem el ezzel a speciális megközelítéssel foglalkozni (amikor itthon még alig volt ismert ez a terület) mert fontosnak tartottam hogy az OKOKAT keressem és ne csak felszínes „ragtapaszokat” használjak a terápiám során. Mind a testi, lelki és spirituális aspektussal fontos foglalkozni ahhoz, hogy az egészséget vissza tudjuk hozni és megtartani.
A PhD tanulmányaimmal párhuzamosan elkezdtem/folytattam/ a világ egyik legjobb funkcionális képzését is (www.ifm.org) mely az alapozó modult követően 6 különálló 3 napos modulból áll.
 
Pár hete volt a környezeti egészség/toxin modul és most végre eljött az általam legjobban várt gasztroenterológiai modul. 3 napon keresztül az emésztőrendszeri problémákról, diétákról, terápiákról lesz szó, a szívem „csücskéről”. 🙂
 
 
 
Szerencsére ez a képzés csak megfelelő egészségügyi végzettséggel rendelkező, diplomás szakembereknek lett kialakítva, nem végezheti el egy pár hetes magát funkcionális terapeutának vagy mikrobiom gurunak kinevező ember.
Sokak szerint a funkcionális megközelítés áltudományos, pedig pont nagyon erősen evidencián alapuló tanulmányokat, kutatásokat egyesít, az emberrel a középpontban.
A képzés során minden képzési anyagon konkrétan megjelennek az evidenciát biztosító referenciák, az IFM erre kifejlesztett ikonokat amelyek leírják milyen típusú kutatásra hivatkoznak az oktatás során.
 
 
Miért érdemes mindent a bélrendszertől indítani? Miért kell rendet tenni az emésztőrendszerben?
  •  75-80%-a az immunrendszerünknek a bélrendszerben található!
  • majdnem minden civilizációs betegség a bélrendszer felborulásával kezdődik (diverzitás csökkenése, LPS baktériumok megjelenése stb.)
  •  a hormonrendszer, cukor/inzulin egyensúly is a bélrendszerhez köthető (ösztrogén/progeszteron arányok, pajzsmirigy funkció, inzulinrezisztencia, cukorbetegség stb.)
  • intoleranciák (fruktóz, laktóz, hisztamin stb.), allergiák megjelenése
  • neurológiai problémák, szorongás, depresszió, ADHD, autizmus/spektrum zavarok
  • SIBO/kontaminált vékonybél szindróma
  • gyulladásos bélbetegségek
  • stb.
Egyszerűen nem tudok olyan állapotot mondani ami ne lenne köthető a bélrendszerhez/mikrobiomhoz!
 
Mi az ami igazán zavarja a mikrobiomot? pl. stressz, feldolgozott élelmiszerek, alvászavar, trauma, a hely ahol élünk stb. Pont ezért is fontos holisztikusan megközelíteni a terápiás javaslatot és nem csak kiragadni folyamatokat.
 
A konzultáció során mindig feltérképezem az előzményeket, szeretném tudni mióta és miért alakulhatott ki az egészségügyi kihívás és lehet azért jössz el hozzám mert fogyni szeretnél és a terápia során kiderítjük mi az ami megakadályozza a fogyásod és nem arra fogunk fókuszálni hogy kapsz egy 140-160 grammos standard IR diétát. Nagyon sok orvosnál látom hogy felírják az XY grammos diétát de nem kérdezik meg a pácienst hogy az emésztése hogy van, nem nézetnek hormonokat, cukorterhelést stb. Egy-két endokrinológus pedig teljesen hidegen csak annyit mond a páciensnek hogy egyen kevesebbet és mozogjon többet.
 
 Számomra felfoghatatlan ez a megközelítés hiszen a szervezet egy dinamikus rendszer, és nem lehet nemtől, súlytól, élethelyzettől függetlenül standardan egy 160 grammos diétát ráhúzni mindenkire.
 
Lehet több kiegészítő labort/kivizsgálást fogok javasolni neked mielőtt beszélünk, de abban hiszek, hogy célirányosan induljunk, ne vesztegessük egymás idejét, az idő pénz. Megspórolom neked az első konzultációt azzal, hogy már előre átbeszéljük milyen vizsgálatokra van szükséged mielőtt találkozunk. Találkoztam olyan szakemberrel aki az első konzultációt csak a felméréssel tölti és kéthetente elvárja a klienstől hogy találkozzanak, viszont tudjuk hogy a mostani gazdasági helyzetben ez elég húzós lesz egy idő után….
 
Miért dolgozom így? Mert magam is autoimmun beteg vagyok és tudom mennyi felesleges kört futottam az elmúlt 20 évben, és tudom mivel jár orvostól-orvosig járni és a fizetést és néha egy lakás árát egészségügyi szakembereknél hagyni úgy, hogy nem mindig tudnak segíteni.
 
Tetszett a cikk? Köszönöm, ha megosztod! 🤗
Ha úgy érzed, elakadtál a gyógyulásban és tudok neked segíteni, telefonon tudunk időpontot egyeztetni!
 
Polgár Annamária
Dietetikus
+36 30 289 2430
Kép forrása:
www.ifm.org – GI Modul Továbbképzés