Ebben a melegben fokozottan jelentkező probléma a dagadt, ödémás láb.
De nézzük, mitől dagadhat be a lábunk?
Leggyakrabban a vízvisszatartás okozza. A gravitáció hatása miatt gyakori, hogy az alsó végtagokban folyadék halmozódik fel, ami ödémával és lábdagadással jár.
Terhesség, és menstruáció során is sok nő folyadékvisszatartásról számol be.
Más súlyosabb állapotok, például szív- és májelégtelenség figyelmeztető jele.
Rosszindulatú és gyulladásos betegségek szintén előidézhetik ezt az állapotot, de vese- és cukorbetegségben szenvedőknél is nagyobb az ödéma kialakulásának kockázata.
A bokák bedagadását gyógyszerek is okozhatják, ide tartoznak a kalciumcsatorna-blokkolók, a szteroidok, a fogamzásgátlók, az antidepresszánsok és a diabétesz kezelésére alkalmazott készítmények.
Amennyiben nem komoly egészségügyi probléma húzódik meg a hátterében, sok egyszerű otthoni módszer létezik, ami enyhítheti a lábdagadást.
Lehet ételallergia az oka. Járjunk utána az allergiát kiváltó élelmiszereknek, és igyekezzünk elhagyni ezeket.
A magas nátriumbevitel folyadékvisszatartást vált ki a szervezetben, ami duzzanathoz vezet. A feldolgozott élelmiszerek, például a gyorsételek tele vannak sóval, nátrium glutamáttal– ne fogyasszunk ilyesmit.
Fontos a megelőzés, ennek kulcsa a testmozgás és az egészséges táplálkozás. Az edzés támogatja az izmok megfelelő működését, ami serkenti a vérkeringést az alsó végtagokban. A túlsúly vagy az elhízás óriási kockázati tényező az ödéma kialakulásában. A fogyás csökkenti a lábak vizesedését.
Az ödémák oka a magnéziumhiány. Alkalmazzunk magnézium-kiegészítőket, vagy együnk magnéziumban gazdag ételeket, például zöld levelű zöldségeket és hüvelyeseket.
A káliumbevitel szintén segíthet az ödéma enyhítésében. A káliumban gazdag élelmiszerek közé tartozik többek között a banán, az édesburgonya, a bab és a spenót.
Az ödéma a kiszáradásnak is lehet a jele, ami miatt a szervezetünk visszatartja a vizet. Próbáljunk naponta legalább 8 pohár vizet inni.
Az Epsom só (keserűsó, magnézium-szulfát) hatékonyan kezeli a lábduzzanatokat, mert eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből. Oldjunk fel egy csésze Epsom sót a fürdőkádban nem túl forró vízben, ezután áztassuk benne a lábainkat legalább 20 percig.
A duzzanat csökkentésére használhatunk illóolajokat, pl. borsmenta, levendula, majoránna, eukaliptusz és a kamilla. Tegyünk 2-3 cseppet meleg vízbe, és áztassuk benne a megdagadt lábakat 10 percig, vagy amíg a víz ki nem hűl.
A meleg és a hideg víz váltogatása is mérsékelheti a gyulladást és a lábdagadást, ráadásul felélénkíti a vérkeringést.
Az almaecet a duzzadt lábakra és bokára felvíve azonnali enyhülést nyújthat. Keverjünk össze 3 dl vizet ugyanennyi almaecettel, és ebben a folyadékban áztassunk egy kisebb törölközőt. Csavarjuk ki, és helyezzük az ödémás területre.
A kompressziós zoknik folyamatos nyomást gyakorolnak a lábakra. Ez a nyomás megakadályozza a folyadék felhalmozódását, sőt a vérrögképződést is.
Kerüljük a túl hosszú ideig tartó ülést vagy állást és sétáljunkamilyen gyakran csak tudunk.
Mellőzzük a túl szűk ruhák viselését. Hordjunk laza öltözéket, amely nem korlátoz minket a mozgásban.
Az egyik legjobb otthoni gyógymód, ha felpolcoljuk a lábakat a folyadék elvezetésének érdekében.
A petrezselyem és a gyermekláncfű természetes vízhajtó, amely támogatja a szervezetnek kiüríteni a lábakban felgyülemlett felesleges folyadékot. Teának elkészítve, igyunk két-három csészével naponta.
A cikk forrása: https://osimagnesium.hu/cikkek/dagadt-lab-kezelese-hazilag/
A kép forrása: Pinterest
Képszerkesztés: Ancó
Tetszett a cikk? Köszönöm, ha megosztod! Ha úgy érzed, elakadtál a gyógyulásban és tudok neked segíteni, telefonon tudunk időpontot egyeztetni! Polgár Annamária Dietetikus +36 30 289 2430