Sok hölgy keres fel puffadásos tünetekkel, amelyeknek számos oka lehet.
Minden beszélgetés során rákérdezek a menstruációs ciklus állapotára is, például hogy szed-e fogamzásgátlót, és milyen tünetekkel jár ez a gyakran kellemetlen folyamat. Az endometriózissal és PCOS-szel már korábban foglalkoztam, de mindig hangsúlyozom, hogy ha a ciklus erős fájdalommal jár – és néha akkor is, ha nem – érdemes kivizsgáltatni az endometriózis lehetőségét. Magyarországon TB alapon lehet beutalót kérni az Endometriózis Centrumokba (https://endometriozismagyarorszag.hu/allami-hazai…/), ahol specialista nőgyógyászok állnak rendelkezésre.
Gyakran tapasztalom, hogy egy nem specialista nőgyógyász nem mindig irányítja a pácienst megfelelően, és a gasztroenterológus és nőgyógyász között indul a sakkozás, oda-vissza küldözgetve a beteget.
Az ultrahang nem mindig mutatja ki az endometriózist vagy adenomiózist, sőt, néha még a CT/MR sem.
A perimenopauza és menopauza idején is gyakran előfordul puffadás a hormonváltozások miatt, így ezzel a folyamattal is foglalkozni kell. Nem csak baktériumok, gombák, paraziták, vírusok, gyomorsav hiány vagy túlsúly, illetve mikrobiom elváltozások okozhatnak puffadást, hanem a “ jó öreg” stressznek is gyakran első tüneteként jelenik meg a puffadás vagy a széklet habitus változás.
Nézzük a puffadás pár hormonális és emésztőrendszeri aspektusát:
A hormonális egyensúlytalanság, például a relatív ösztrogén dominancia, hozzájárulhat a folyadékvisszatartáshoz és a puffadáshoz, különösen a menstruációs ciklus előtt/alatt. A hormonális egyensúly helyreállítása kulcsfontosságú a puffadásos tünetek csökkentésében.
Az étrendi tényezők, mint az erjedést/fermentálódást okozó élelmiszerek (FODMAPek) és az antinutritív anyagok fogyasztása, hozzájárulhatnak az emésztőrendszeri puffadáshoz. (Az antinutritív anyagok olyan természetes vegyületek, amelyek zavarják a tápanyagok emésztését és felszívódását és a növényi élelmiszerekben vannak jelen.) Az étrend javítása és az emésztés támogatása segíthet a tünetek enyhítésében.
A puffadás okainak, például a SIBO, a H. pylori és a penészgombák jelenlétének azonosításához átfogó vizsgálatok lehetnek szükségesek, beleértve a hormonpaneleket és a bélvizsgálatot is. Ez lehetővé teszi a célzott és személyre szabott kezelési tervek kialakítását.
A medencefenék izmainak erősítése, például guggolásokkal és kitörésekkel, támogathatja az emésztést, különösen hormonális változások, mint a perimenopauza és a menopauza idején.
Az ösztrogén- és progeszteronszint kiegyensúlyozása kulcsfontosságú a puffadás csökkentésében. Az egyéni igények és preferenciák figyelembevételével gyógynövényes támogatás és bioidentikus hormonok is alkalmazhatók (a bioazonos hormonok Magyarországon még kevésbé ismertek, de vannak olyan orvosok akik foglalkoznak velük).
A penészproblémák befolyásolhatják az ösztrogénszintet és hozzájárulhatnak a puffadáshoz. A hatékony kezelés érdekében mind a bélrendszeri, mind a környezeti tényezőket érdemes feltérképezni.
A honlapon elérhető a kezdő laborlista melyet érdemes átnézni, általában ezekkel szoktam a konzultációt indítani: https://www.annamariapolgardiet.com/ajanlott-dietetikai…/
A cikk forrása:
Dr. Justin Marchegiani Hírlevél, 2024. 05. 24.
A kép forrása: Canva
Képszerkesztés: Ancó